تازه‌ ترین وضعیت فیلم‌های توقیف شده سینمای ایران

یکی از اتفاقاتی که در دوره جدید معاونت سینمایی رخ داد، رفع توقیف تعدادی از فیلم‌هایی بود که سالها به دلایل مختلف پشت خط اکران مانده بودند؛ آثاری مانند «به رنگ ارغوان»، «تسویه حساب» و «آتشکار» از جمله آثار توقیفی بودند که با دستور مستقیم معاونت سینمایی در جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر به نمایش درآمده و مدتی بعد از جشنواره هم فرصت اکران عمومی یافتند.

اما بحث مرتبط با فیلم‌های توقیفی همچنان یکی از موضوعات روز جامعه سینمایی ایران است و همچنان هستند آثاری که به دلایل مختلف وضعیت اکران آنها مشخص نیست. گپ مختصر با علیرضا سجادپور رییس اداره نظارت و ارزشیابی ارشاد با تمرکز بر بازبینی وضع تعدادی از فیلم‌های مشکل دار صورت گرفته است. برای مفیدتر بودن این پرسش و پاسخ نام فیلم‌های مشکل‌دار را در ابتدا و وضعیت اکران آنها از زبان سجادپور را در مقابل نام فیلمها آورده‌ایم.


«پاداش»/ کمال تبریزی: هنوز اصلاحات لازم انجام نشده است.

«خانه پدری»/ کیانوش عیاری: هنوز اصلاحات لازم انجام نشده است. در این مورد وارد جزییات نمی‌شوم اما همین قدر بدانید که اصلاحات فیلم زیاد نبوده و در حدی است که به کلیت فیلم آسیبی وارد نشود.

«صد سال به این سالها»/ سامان مقدم: تقریبا مشکلات اصلاحی فیلم رفع شده و به زودی اکران خواهد شد ولی زمان اکران هنوز قطعی نشده است.

«گزارش یک جشن»/ ابراهیم حاتمی‌کیا: مشکل خاصی برای اکران ندارد

«زادبوم»/ ابوالحسن داوودی: فکر می کنم با انجام آخرین اصلاحات به زودی اکران خواهد شد.

«خیابانهای آرام»/ کمال تبریزی: مشکل خاصی برای اکران ندارد.

«شیرین» و «کپی برابر اصل»/ عباس کیارستمی:
هر دو فیلم اصلاحات معدودی داشته‌اند و برای پخش در برنامه اکران مخاطب خاص آماده می‌شوند.

/ 0 نظر / 13 بازدید