آیا این فیلم ها توقیف هستند؟

 

نام ابراهیم حاتمی کیا غیر از قرار گرفتن در کنار توقیف فیلم «به رنگ ارغوان» اینک همراه شده است با فیلم «گزارش یک جشن». در هر نشستی با مسوولان این سوال پرسیده می شود آیا این فیلم توقیف است و همه از جواد شمقدری تا علیرضا سجادپور می گویند که «این فیلم توقیف نیست و مشکل خاصی هم ندارد» و حتی شمقدری گفته است: «این را خود من به حاتمی کیا اعلام کردم. به هرحال روند صدور پروانه نمایش زمان خود را می خواهد.» این روزها دوباره این فیلم و وضعیت آنکه اعلام شده است به صورت قطعی توقیف است یا خیر مورد توجه قرار گرفته است. سجادپور به شرق می گوید: «معدود اصلاحاتی که گفته شده باید روی فیلم انجام شود و پس از آن صدور پروانه نمایش و اکران فیلم مشکلی ندارد.»

شرق: این دیگر یک اتفاق رایج در سینمای ایران است، قرار می شود فیلم یا فیلم هایی اکران شود، تمام تبلیغات انجام می شود و خبر ها مدام درباره شان پخش می شود، ناگهان همه چیز فراموش می شود. فیلمی که قرار است بیاید ناگهان به دلیلی امکان اکران پیدا نمی کند. این ناگهان با انواع دلیل ها همراه است، از آماده نبودن کپی های فیلم تا عدم اصلاحات انجام شده در فیلم آنچنان که مورد نظر مسوولان است.

تعداد این فیلم ها شاید به بیش از 50 تا برسد. از مشهورترین های آنها سنتوری ساخته داریوش مهرجویی بود یا فیلم «ستاره می شود» فریدون جیرانی یا... . قرار نیست خیلی به زمان های دور برویم مثلا چند روز قبل از آغاز ماه رمضان فیلم های «سنگ اول» ساخته «ابراهیم فروزش» و «سفر سرخ» ساخته «حمید فرخ نژاد» دو فیلمی بودند که هر دو به عنوان فیلم های دارای پروانه نمایش قرار بود جزو آثار اکران شده باشند اما ناگهان اعلام شد که «این دو فیلم درخواست اکران نداده اند.»


حمید فرخ نژاد و فروزش هر دو بعد از این مساله گفتند نمی دانند که چطور این اتفاق افتاده است. در آخرین واکنش، سجادپور مدیرکل نظارت و ارزشیابی به شرق می گوید: «کپی های فیلم سفر سرخ دیر رسید و سالن های زیادی را نتوانستند برای اکران فیلم بگیرند.

اگر در اکران ویژه ماه رمضان یعنی سانس های نیمه شب این فیلم را اکران می کردند حتما با موفقیت روبه رو می شد» وی در پاسخ به اینکه آیا این اکران نیمه شب تنها گزینه این فیلم است می گوید «به هر حال در فضای فشرده اکران این فرصتی است که بهتر بود از دست نمی رفت» هرچند پیش از آن احمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد فارابی به عنوان صاحب فیلم سفر سرخ نیز گفت: «علاقه مند بودیم این فیلم در این ایام اکران شود اما با توجه به اینکه بعضی از فیلم های در حال اکران، فروش خوبی دارند و کف فروش شان پایین نیامده نتوانستیم سالن های مناسبی برای فیلم بگیریم. حس کردیم نمایش «سفر سرخ» در چند تک سانس به آن ضربه می زند.»


مرتضی شایسته تهیه کننده «صد سال به این سال ها» در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس گفت: اصلاحاتی که به فیلم «صد سال به این سال ها» داده شد، تاکنون انجام شده، رایزنی ها و صحبت هایی شده که امیدواریم فیلم بتواند نظر مسوولان را جلب کند و به نمایش عمومی در آید. امیدواریم بتوانیم در گروه سینمایی آزادی پس از فیلم «سعادت آباد» آن را به نمایش در آوریم که احتمالااواسط پاییز خواهد بود.»

اما سجادپور در گفت وگو با شرق تاکید دارد: «اصلاحات فیلم اعلام شده ولی هنوز زمان اکران کار مشخص نیست. باید اصلاحات لازم انجام شود تا ان شاءالله پروانه نمایش صد سال به این سال ها صادر شود.» فیلم، داستان زنی به نام ایران را روایت می کند که زندگی او از سال های قبل از انقلاب تا زمان حال روایت می شود. اما نام ابراهیم حاتمی کیا غیر از قرار گرفتن در کنار توقیف فیلم «به رنگ ارغوان» اینک همراه شده است با فیلم «گزارش یک جشن».

در هر نشستی با مسوولان این سوال پرسیده می شود آیا این فیلم توقیف است و همه از جواد شمقدری تا علیرضا سجادپور می گویند که «این فیلم توقیف نیست و مشکل خاصی هم ندارد» و حتی شمقدری گفته است: «این را خود من به حاتمی کیا اعلام کردم. به هرحال روند صدور پروانه نمایش زمان خود را می خواهد.»

این روزها دوباره این فیلم و وضعیت آنکه اعلام شده است به صورت قطعی توقیف است یا خیر مورد توجه قرار گرفته است. سجادپور به شرق می گوید: «معدود اصلاحاتی که گفته شده باید روی فیلم انجام شود و پس از آن صدور پروانه نمایش و اکران فیلم مشکلی ندارد.»

او تاکید می کند: «چطور چنین تصوری می توانید داشته باشید. این فیلم در زمان جشنواره فیلم فجر اکران شد و در تعداد زیادی از سالن ها به نمایش در آمده است. این فیلم در آن زمان بدون دست خوردن اکران شده است. در شهرستان ها هم به نمایش در آمد.»

وی در آخرین وضعیت این فیلم گفت: «این فیلم برای دریافت پروانه نمایش فیلم باید اصلاحاتی را انجام دهد» محمد پیرهادی به عنوان تهیه کننده فیلم چندی پیش به فارس گفته بود: «اصلاحات این فیلم انجام شده است.»

مساله اکران فیلم ها یکی از دغدغه های این روزهای سینما است و البته کارگردانان به شیوه های مختلف سعی می کنند آثارشان مورد توجه قرار بگیرد همچون بلیت فروشی نیکی کریمی که سبب شد فیلمش «سوت پایان» به فروش حدود 60 میلیون در دو هفته دست پیدا کند. اما مسوولان در برابر سینما چه می کنند.

شاید یکی از خبرهای ناراحت کننده غیر از دعوا بین تشکیلات مختلف سینمایی این سخنان معاون سینمایی هم قابل توجه باشد. جواد شمقدری درباره وضعیت پرداخت بودجه سینما در سال 90 به ایسنا گفت: «این گونه نیست که بودجه ای به سینما داده نشده باشد، بودجه جاری داده شده است اما بودجه ویژه ای که قرار بود به این بخش اختصاص یابد هنوز واریز نشده است. فکر می کنم با این حساب اجرای مصوبات شورای عالی سینما عملابه شش ماه دوم سال موکول شود.»

------------------

منبع : فردا نیوز

/ 0 نظر / 12 بازدید