بهترین فیلم‌های تاریخی سینمای جهان + عکس

نشریه سینمایی "اسکرین" در گزارشی فهرست بهترین فیلم‌های تاریخی دنیای سینما را منتشر کرد که شاهکار سینمایی «استنلی کوبریک» در مکان اول دیده می‌شود.

فیلم «اسپارتاکوس» محصول 1960 با نقش آفرینی «کرک داگلاس» و «لاورنس اولیویر» برنده چهار جایزه اسکار است که در جوایز گلدن گلوب بهترین فیلم سال انتخاب شد. در این فیلم، کرک داگلاس تهیه‌کننده بود و با دخالت‌های بیجای خود کوبریک را به ستوه آورد؛ تا جایی که کوبریک هیچگاه این فیلم را متعلق به خودش ندانست. کوبریک کارگردانی بود که هیچگاه نمی‌توانست زیر سلطه کسی کار کند. با این وجود او با اینکه در زمان ساخت این پروژه بسیار عظیم و پرهزینه تنها 31 سال داشت، ولی به نحو احسن از عهده ساخت این فیلم برآمد و این تنها یکی از ویژگی‌های این فیلم‌ساز بزرگ دنیا بود.


http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/10/SSS/Spartacus.jpg

فیلم «لورنس عربستان» ساخته معروف «دیوید لین» محصول 1962 در رتبه دوم این فهرست قرار دارد. این فیلمی حماسی بر اساس زندگی "توماس ادوارد لورنس" ساخته شد که «پیتر اوتول» نقش اصلی را برعهد داشت و به تجربه‌های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول می‌پردازد. این فیلم نامزد 10 جایزه اسکار بود که در هفت بخش از جمله بهرتین فیلم و کارگردانی موفق به دریافت جایزه شد. این فیلم همچنین موفق به کسب سه جایزه بافتا و چهار جایزه گلدن گلوب شد که با بودجه هنگفت 15 میلیون دلاری ساخته شد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/10/SSS/lawrence-of-arabia-poster-6.jpg

فیلم «گاندی» ساخته «ریچارد آتن‌بورو» محصول 1982 در رتبه سوم بهترین فیلم‌های تاریخی سینمای جهان قرار دارد. این فیلم با نقش‌آفرینی بن کینگزلی در 11 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار بود که 8 جایزه از جمله بهترین فیلم و کارگردانی را گرفت. این فیلم که 5 جایزه بافتا و 5 جایزه گلدن گلوب را دریافت کرد، اثری زندگینامه درباره "ماهاتما گاندی"، رهبر جنبش مقاومت بدون خشونت هند در زمان استعمار توسط بریتانیا در نیمه اول قرن بیستم است که طبق کتاب رکوردهای گینس حضور نزدیک به 330 هزار سیاهی لشکر در سکانس مراسم تشییع در این فیلم، بیشترین تعداد افراد حاضر در یک فیلم بوده است.


http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/10/SSS/Gandhi%20poster_final.jpg


فیلم «زندگی زیباست» ساخته «روبرتو بنینی» ساخته 1997 دیگر فیلم معروف این فهرست است. این فیلم برنده سه جایزه اسکار ازجمله بهترین فیلم خارجی شد و در جشنواره کن جایزه ویژه هیات داوران را گرفت.


http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/10/SSS/life-is-beautiful-1997.bmp
فیلم «فهرست شیندلر» که استیون اسپیلبرگ در سال ‌1993 آن را بر اساس کتاب برنده بوکر از «توماس کنالی» ساخت در مکان بعدی این فهرست دیده می‌شود. این فیلم تلخ که اخیرا بهترین اقتباس سینمایی ‌25 سال اخیر شناخته شد، بر پایه زندگی واقعی "اسکار شیندلر"، تاجر آلمانی ساخته شد که جان بیش از هزار لهستانی یهودی را نجات داد.
«فهرست شیندلر» یک موفقیت تجاری با فروش ‌321 میلیون دلاری بود و در کنار آن توانست موفقیت‌های بسیاری از جمله هفت جایزه اسکار شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را بدست بیاورد. این اولین فیلم سیاه و سفیدی است که جایزه اسکار بهترین فیلم را بعد از سال ‌1960برنده شده است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/10/SSS/schindlers_list_93.jpg

فیلم تحسین‌شده «نجات سرجوخه رایان» ساخته استیون اسپیلبرگ محصول 1998 نیز در این فهرست قرار گرفته است. این فیلم با بازی «تام هنکس» و «مت دیمون» برنده پنج جایزه اسکار از جمله بهترین کارگردانی شد. داستان این فیلم در طول نبرد "نرماندی" در جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. 27 دقیقه آغازین فیلم که رسیدن نیروهای متفقین به فرانسه در 6 ژوئن 1944 را نشان می‌دهد، بسیار مشهور است. این فیلم با استقبال خوبی از سوی تماشاگران ومنتقدین مواجه شد و در سطح جهانی 481 میلیون دلار فروش داشت که آن را به پرفروش‌ترین فیلم سال 1998 تبدیل کرد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/10/SSS/saving-private-ryan-poster-13.jpg

/ 0 نظر / 24 بازدید