انجمن تصاویر متحرک آمریکا که وظیفه درجه بندی سنی فیلم ها برای اکران در آمریکا را بر عهده دارد، به فیلم جدایی نادر از سیمین که به تازگی به عنوان نماینده ایران در اسکار انتخاب شده و از 30 سپتامبر توسط کمپانی سونی در این کشور اکران می شود درجه سنی PG-13 داده است. به گزارش کافه سینما این درجه به به معنی تذکر قاطع به والدین است که بعضی موارد فیلم برای کودکان...

زیر 13 سال نامناسب است و والدین باید برای اجازه دادن به فرزندانشان به دیدن این فیلم‌ها دقت نمایند. آثاری که در این گروه طبقه بندی می‌شوند؛ حاوی صحنه های بی پرده و فوق‌العاده خشن نیستند؛ با این حال داشتن تصاویر نامناسب برای نوجوانان، یا نمایش استفاده از مواد مخدر و الکل و یا خشونت و داشتن بعضی مضامین خاص؛ فیلم ها را وارد این درجه بندی می کند. با توجه به اینکه سوژه و تصاویر جدایی نادر از سیمین، در نظر گرفتن این درجه برایش سوال برانگیز است. در شرایطی که بنا به نوشته خود این سایت، جدایی نادر از سیمین، عاری از صحنه‌های جنسی و برهنگی است.

 معدود فیلم های ایرانی که در آمریکا اکران شده اند (مانند فیلم های مجید مجیدی، از جمله رنگ خدا و بچه‌های آسمان و پرواز گنجشک‌ها) برای نمایش در این کشوردرجه PG گرفته‌اند. که رده بندی بسیار ملایم‌تری است. فیلم ایرانی دیگری که درجه PG-13 دریافت کرده، لاک‌پشت ها هم پرواز می کنند است که با توجه به صحنه‌های خشونت بار جنگ و نقص عضو و همچنین سکانس‌های مربوط به خودکشی نوجوانان در این فیلم، قابل پیش بینی و درک است.

---------------

منبع : کافه سینما

/ 0 نظر / 14 بازدید